Doğal Öksürük Şurubu Tarifi

 Doğal Öksürük Şurubu Tarifi

Öksürük şurubunun tadından nefret ettiğimiz ve her hastalandığımızda içmek zorunda kaldığımız çocukluk yıllarımızı hepimiz hatırlıyoruz.

Artık başka yöntemlere ve doğal şuruplara güvenerek çocuklarımıza aynı tadı vermemenin yollarını arıyoruz. Ancak bu tat, öksürük şurubu tüketmek için bir sebep değildir.

Boğaz ağrısını, kaşıntıyı ve kuruluğu yatıştırmak için evde şurup yaparak hem kimyasal yan etkilerden hem de fahiş fiyatlardan kurtulabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler sirke ve baldır. Bu malzemeleri hafif sıvı bir şurup kıvamına gelene kadar karıştırmanız yeterlidir. Sirke ve bal karışımı, boğazınıza yerleşmiş olabilecek tüm mikroorganizmaları etkisiz hale getirerek boğazınızı hoş bir şekilde yatıştırır ve sakinleştirir.

Farklı şuruplar tamamen farklı bileşenler içerir. Bu şurubun ana maddesi mürver cevizidir. Mürver meyvesini hiç duymamış olanlar için kısaca anlatayım. İçeriği A, C, B6 ve potasyum açısından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.

Bu şurup, mürver kadar zencefil de gerektirir. Mide bulantısını önleyici, kas kramplarını giderici, ağrı kesici, diyabet ve kolesterol düşürücü özellikleri ile sağlığınızı koruyun.

Son bileşen, ormangülü köküdür. Akciğerleri temizlemek, nefes almayı kolaylaştırmak ve akciğerlerdeki mukus tabakasını gidermek için rahatlıkla kullanılabilir. Genellikle pnömoniyi tedavi etmek için kullanılır.

İşte mürver fıstığı ve diğer malzemelerden yapılan şurup için adım adım bir tarif;

Malzemeler

  • Kuru mürver ağacın meyveleri
  • 2 yemek kaşığı kuru zencefil
  • 2 yemek kaşığı andız otu kökü
  • Elma sirkesi
  • Bal

Hazırlanışı

Standart bir bardağın 1/3’ünü mürver meyvesi ile doldurun. Kekik kökü ve zencefil ekleyin. Ardından kalan kısmın yarısını bal, yarısını da elma sirkesi ile doldurun.

İyice karıştırın ve plastik bir kapakla kapatın. Ertesi gün kapağını açıp iyice karıştırın. Her gün karıştırmayı unutmadan 2-6 hafta bekletin.

Daha sonra tülbentten süzün ve günde 4-6 defa tüketin. Buzdolabında 6 ay tazeliğini korur.

Bu lezzetli şurubu ailenizle paylaşmak konusunda hiçbir çekinceniz olmasın ve sağlıklı kalın!

Tepkiniz nedir?
Beğen
0
Beğen
Efsane
0
Efsane
Hahaha
0
Hahaha
Şaşkın
0
Şaşkın
Düşünceli
0
Düşünceli
Kızgın
0
Kızgın
Yorum Yap