Robotik Denizaltı, Titanik Turistleri İçin Umut Olabilir

Titanik'in enkazını görmek isteyen ancak uzun süre ses duyamayan turistleri taşıyan Oceangate Expedition'a kurtarma aracı sevk edildi. Robotik denizaltılar son umut olarak görülüyor.
 Robotik Denizaltı, Titanik Turistleri İçin Umut Olabilir

Titanik’in enkazına gezi amaçlı küçük bir denizaltı Atlantik Okyanusu‘nda kayboldu. Beş kişilik güçlü bir araştırma ekibinin oksijenlerinin bitmesine daha saatler var. Arama için Victor 6000 adlı bir Fransız sualtı robotu gönderildi. Bu robot, ekibin hayatta kalmak için son şansı olabilir. İnsansız robotik denizaltı, arama alanındaki diğer mürettebat üyelerinden daha derine dalabiliyor ve yaklaşık 3 bin 800 metre aşağıda bulunan Titanik’in enkazına ulaşabiliyor.

Tek seferde 72 saate kadar görev yapabilen robot, yerden 25 kişilik bir ekip tarafından uzaktan yönetiliyor. Victor 6000 dün gece piyasaya sürüldü ve çalışmalar hala devam ediyor. Oceangate Expeditions tarafından işletilen bir turist denizaltısı, ünlü gemi enkazını görmek için sekiz saatlik bir yolculuk sırasında kayboldu. Oksijen gemide sadece 96 saat mevcuttur, bu nedenle gemide her an oksijen eksikliği olabilir.

Turistik Denizaltının Oksijeni Hızla Tükeniyor

Victor 6000’i işleten Fransız Oşinografi Enstitüsü Ifrémer’in deniz operasyonları başkanı Olivier Lefort, robotun 10 tonluk bir denizaltıyı yüzeye çıkaramayacağını, ancak kendi kendine dibi kaldırabileceğini söyledi. Yere hapsolmuş bir olay. Lefort, “Victor, sahip olduğu tüm video ekipmanıyla görsel keşif yapabilir,” dedi. Denizaltıyı serbest bırakabiliriz.”

Ifremer, 1985’te enkazı bulan ekibin bir parçasıydı, bu yüzden Titanik’in yerini oldukça iyi biliyor. Çarşamba günü, su altı arama teknolojisi ile donatılmış bir Kanada uçağı, bölgeye düzenli olarak ulaşan ses dalgaları tespit etti, ancak ne yazık ki mürettebattan henüz bir haber yok. Kayıp denizaltı mürettebatında Oceangate Expeditions CEO’su Stockton Rush, İngiliz milyarder maceracı Hamish Harding, Pakistanlı iş adamı Shazada Dawood ve oğlu Suleman, Fransız kaşif Paul-Henry Nargiolet yer alıyor.

Tepkiniz nedir?
Beğen
0
Beğen
Efsane
0
Efsane
Hahaha
0
Hahaha
Şaşkın
0
Şaşkın
Düşünceli
0
Düşünceli
Kızgın
0
Kızgın
Yorum Yap